Gitar nedir? Satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Gitar nedir?

Günümüzde müzik denilince akla gelen ilk müzik aleti olan gitar;  çoğunlukla 6 telden oluşmaktadır ve parmakla ya da pena ile çalınmaktadır. Telli çalgılar arasında yer alan gitarın günümüzde çeşitlerine ulaşmak mümkündür. Günümüzde müzik türlerinde kullanılan gitar çeşitleri şunlardır:

 • Klasik gitar
 • Akustik gitar
 • Elektro gitar
 • Bas gitar
 • Perdesiz gitar
 • Lap steel gitar
 • 7 telli gitar
 • 12 telli gitar
 • Weissernborn gitar
 • Jazz gitar

Yukarıda saydığımız gitar çeşitleri hepsi aynı müzik türünde değil farklı türlerde kullanılmaktadır.

Bu yazımızda gitar nedir, gitar parçaları nelerdir, gitar çeşitleri nelerdir, gitar ne zaman kim tarafından icat edilmiştir, gitar hangi müzik türlerinde kullanılır, gitar imalatı nasıl yapılır, gitar en iyi hangi ağaçtan yapılır, kaliteli gitar nasıl anlaşılır ve gitar satın alırken nelere dikkat edilmeli sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Gitar parçaları nelerdir?

Gitar kendi üzerinde bir çok parçayı barındırmaktadır ve her bir parçanın özelliği bulunmaktadır. Gitar parçaları ve bölümleri şunlardır:

Sap: Üzerinde nota ve perdelerin bulunduğu alandır. Sap bölümü klavye olarak adlandırılmaktadır ve bir kısmı burgulara bir diğer kısmı ise gövdeye bağlanmaktadır.

Perde: Notaları ifade eden bölüme verilen addır. Sap kısmında yer alan tellere dik olarak konumlandırılmıştır. Gitar çeşitlerine göre perde sayıları artıp azalmaktadır ve ortalama 21,24 perde bulunmaktadır. Gitar çalarken perde denilen çizgilere doğru basılması durumunda doğru sese ulaşmak mümkündür.

Burgu: Gitarı akort etmeye yarayan ve tellerin bağlı olduğu gitarın en uç kısmında yer alan bölümdür.

Köprü: Gitarın ele alınması ile bilek kısmının değdiği şerit şeklindeki alana verilen addır.

Ses deliği: Akustik ve klasik gitarlarda yer alan gövdenin orta kısmında bulunan deliktir.

Gövde: Gitarın en geniş kısmıdır.

Teller: Gitarın ana kaynağı olarak bilinmektedir ve genellikle bir gitarda 6 adet tel bulunmaktadır. Gitarın en sık değişen parçasıdır ve bakımı önemlidir.

Gitar çeşitleri nelerdir?

Gitar çeşitleri olan bir müzik aletidir ve günümüzde çeşitleri çokça mevcuttur. Gitar çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Elektro gitar
 • Akustik gitar
 • Klasik gitar
 • Perdesiz gitar
 • 7 telli gitar
 • 12 telli gitar
 • Jazz gitar
 • Bass gitar

Gitar ne zaman kim tarafından icat edilmiştir?

Gitar, 1850 yılında Antonio Torres tarafından icat edilmiştir. Modern klasik gitar olarak günümüzdeki halini almıştır.

Gitar hangi müzik türlerinde kullanılır?

Gitar günümüz müziğinde çeşitli türlerde kullanılmaktadır. Gitar; blues, flamenko, folk, caz, jota, metal, punk, rock, soul, pop ve country türlerinde kullanılmaya devam edilmektedir.

Gitar imalatı nasıl yapılır?

Gitar imalatı için genellikle sedir ya da ladin ağacı kullanılmaktadır. Bu ağaçlar kesildikten sonra canlı kalabilmesi, gitar yapımında kullanım nedeni olmaktadır. Gitar kalıbı kullanılarak ağaçlara kalıp yardımıyla şekiller verilir ve yapıştırma işlemine geçilmektedir. Ardından istenilen kalınlığa gelene kadar kullanılan ahşap zımparalanır ve cilalama yapılmaktadır. Sesin duru ve temiz çıkması için reçine denilen bir malzeme sürülmektedir. Gitar sapı ile gövde arasında uyum sağlamak ve orantılı olarak üretmek çok önemlidir. Bu işlem genellikle makineler tarafından ölçüleri alınarak yapılmaktadır. Son olarak tellerin ve burguların yapımına geçilmektedir.

Gitar en iyi hangi ağaçtan yapılır?

Günümüz gitar üretiminde kullanılan ağaç  türü Brezilya gül ağacıdır. Akustik ve klasik gitar çeşitlerinde de Hindistan gül ağacı kullanılmaktadır.

Kaliteli gitar nasıl anlaşılır?

Kaliteli gitar kendini daha ilk bakışta belli etmektedir. Gitar fiyatları günümüzde gitar çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Gitar almak isteyenler seçim sırasında mutlaka bu alanda tecrübeli olan kişilerden fikir almaları onların adına yararlı olacaktır. Kaliteli gitar, dış görünüşü, cilası, telleri ve çıkardığı ses ile kendini belli etmektedir.

Gitar satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Gitar satın alırken müşterilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır ve ilk kez satın alıyorsa mutlaka bir tecrübeli kişiden fikir alınması gerekli olacaktır. Gitar satın alırken dış görünüşe, gitarın tellerine, gitarın boyası ve cilasına, gitarın çıkardığı sese ve gitarın ele alınması durumunda durduğu pozisyona dikkat edilmelidir.

[ux_products type=”row” ids=”1407,1404,1394″]

Keman nedir? Keman satın alırken nelere dikkat edilmeli?
Kopuz nedir? Ne zaman icat edilmiştir? Tarihçesi nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Favoriler
Son Görüntülenen
Kategoriler