Yeni başlayanlar için saz nasıl olmalıdır?

Saz; günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan, nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelen ve birçok kişi tarafından rağbet gören telli bir çalgı çeşididir. Yörelere ve ebatlarına göre değişik şekilde isimlendirilir. Sazın ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak için ve tarihçesini öğrenmek için saz nedir tarihçesi nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Saza merakı olan insanlar saz hakkında merak ettiklerini internet ortamında aramaktadır. Bu yazımızda size öğrenci sazının ne demek olduğu ve en iyi bağlamanın hangi ağaçtan yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz.

Yeni başlayanlar için saz nasıl olmalıdır?

Saza ilgi duyup çalmaya başlamak isteyen kişiler çevresinde tecrübe edinmiş kişilerden yardım alma yoluna başvururlar. Öncelikle saz sahibi olmak isteyen kişilerin ön niyetinin olup olmadığı dikkat çeken bir husustur. Fakat söz konusu saz olduğunda ön niyetin belirlenmesinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Günümüz müzik marketlerinde çeşit çeşit sazlar bulunmakta ve yalan yanlış tavsiye verenlerin sayısı oldukça fazladır. Bağlama ailesi cura, cura bağlama,  bağlama, tanbura, çöğür ve divan olarak farklı şekillerde isimlendirilir. Yeni başlayanlar için hangisini almalıyım düşüncesi akla gelir ve en küçüğü en kolay olandır denilerek onu alma eğilimine girebilirler. Bu düşünce ile sazın en küçük ferdi olan curayı seçmek isterler lakin cura; bağlama ailesinin en zor ferdi olup öğrenilmesi zor bir saz çeşididir. Yeni başlayanlar için en ideal saz tanburadır. Çalmaya yeni başlayacak olan kişilerin seçmeleri gereken kısa saplı sazlar olmalıdır. Kısa saplı sazlar uzun saplı sazlara nazaran daha avantajlı olup size öğrenmekte kolaylık sağlayacaktır. Sazın en önemli kısımları sapı, gövdesi, göğüs kapağı ve burgularıdır. Yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi saza önem ve değer katmaktadır. Mesela burguların akordu salmaması, teknenin yeterli derinlikte ve çapta olması ve göğüs kapağının çökük olmaması saz alırken dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Bu saydığımız özellikleri sazdan anlamayan birinin görmesi zor olabilir fakat sazda verniğin güzel çekilmiş olması ve sapının düz olmasını herkes kolayca fark edebilir.

Öğrenci sazı/ bağlaması nedir?

Saza yeni başlayacak olan kişilerin kullandığı sazlara öğrenci sazı denilmektedir. Başlangıç sazı olarak da adlandırılmaktadır. Müziğe adımını ilk kez atacak olan kişiler için öğrenci sazı ilk enstrümanları olacak ve devam edip etmemesi konusunda önemli bir yer kaplayacaktır. Öğrenci sazları tercih edilen ilk enstrüman olduğu için yeterli derecede kalitesini korumalıdır. Kalitesiz bir öğrenci sazı demek notalarda sıkıntı çekmek demektir. Saz ne kadar kaliteli olursa sazdan alacağınız ses de bir o kadar kaliteli olacaktır. Saza yeni başlayan kişiler ses kalitesinde zorluk çektikleri an yapamadıklarını düşünüp bırakma yoluna giderler. Fakat bu yanlış bir durum olup sabır ve gayret ederek zamanla sazın ehli olmayı başarabilirler. Öğrenci sazı modelleri için öğrenci sazları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

En iyi öğrenci bağlaması hangi ağaçtan yapılır?

En iyi öğrenci sazı maun ve dut ağacından yapılmakta ve venge, ardıç, ladin, kestane, dut ve benzeri ağaçlardan da fevkalade profesyonel sazlar üretilmektedir. Öğrenci sazının kalitesi yapıldığı ağaçtan ziyade imal eden firmanın bu alandaki tecrübesi, ağaçların bekleme süresi, üretim aşamalarındaki kalite kontrol süreçleri gibi birçok etken ile belirlenmektedir.

Öğrenci sazı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Öğrenci sazı başlangıç sazı olarak bilinmektedir ve saza yeni başlayanlar için en ideal saz çeşididir. Başlangıç sazı olarak adlandırılan bu saz seçiminde kısa saplı öğrenci sazları tercih edilmelidir. Saz kafesi bir sazda önemli bir kısımdır ve saz kafesi olmayan sazlar tercih edilmemelidir. Orta eşikteki teller arasındaki mesafe birbirine uyumlu olmalıdır.

Ase Müzik olarak yaklaşık bir asırdır babadan oğula aktarılan tecrübeler ile yeni başlayanlardan profesyonel müzisyenlere kadar geniş bir kullanıcı portföyü için saz imalatı gerçekleştirmekteyiz. Öğrenci saz fiyatları ve öğrenci sazı modelleri hakkında bilgi almak için öğrenci sazları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

[ux_products type=”row” cat=”72,143″ products=”4″ orderby=”sales” out_of_stock=”exclude”]
Saz nedir? Tarihçesi nedir? Parçaları ve özellikleri nelerdir?
En iyi saz hangi ağaçtan olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Favoriler
Son Görüntülenen
Kategoriler