En iyi saz hangi ağaçtan olur?

Saz, bilinen bir diğer adıyla bağlama Orta Asya’dan aktarıla aktarıla günümüze kadar süregelmiştir. Günümüzde birçok insanın merak edip beğeni ile kullandığı bir çalgı türüdür ve ilgi odağı haline gelmiştir. Tekne, sap ve burgu bölümlerinden oluşan sazın çeşitleri bulunmaktadır. Cura, tambura ve divan sazı çeşitlerinden birkaçıdır. Saz ailesinin en küçüğü curadır. Orta boylu saz olarak bilineni tamburadır ve büyük boylu olanı ise divan sazı olarak adlandırılmaktadır. Bu yazımızda en iyi saz hangi ağaçtan olmalı, saz yapımında kullanılan ağaçları, kullanılmayan ağaçları ve kaliteli sazın nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

En iyi saz hangi ağaçtan olur?

Yeni bir saz alacak olanlar için hangi sazı almalıyım, hangi ağaçtan yapılan saz daha iyidir gibi sorular gün yüzüne gelmektedir. İyi bir saz isteyen kişiler bu işin ehli olanlardan yardım alarak iyi bir saz sahibi olabilirler. İyi olarak adlandırılan sazlar kaliteli malzemeden alanında uzman kişiler tarafından üretilen sazlardır. En iyi sazın hangi ağaçtan yapıldığını belirtmek, daha doğusu iyi sazı sadece ağaca indirgemek pek mümkün değildir. Sazda en iyiyi aramak demek sazın yapım aşamalarını, kullanılan teknikleri ve sazın bekletilme süresini araştırmak demektir. Maun, dut, ladin, kestane ve ardıç ağaçları saz yapımında kullanılmak için en çok tercih edilen ve en başarılı sonuçları veren ağaç çeşitleridir. Saz imalatı yapan kişiler tarihin başından beri denem yanılma yöntemi ile birçok ağaç çeşidini saz yapımında kullanmış, sonuçta en başarılı sonuçları veren ağaç türlerini kullanmaya devam etmişlerdir.

Saz yapımında kullanılan ağaçlar nelerdir?

Saz yapımında tercih edilen kestane, maun, dut, ardıç, venge, ladin ve kestanedir. Bağlamanın tümünde aynı ağacı kullanmak yerine, bölümler arasında en iyi sonuçları veren ağacın kullanılması tercih edilmektedir. Bağlamanın bölümleri için hangi ağaç daha uygunsa o kullanılmalıdır. İyi bir bağlama; iyi bir ses rengine ve dengesine sahip olmalıdır.

Saz yapımında kullanılmayan ağaçlar nelerdir?

Saz imalatı yapılan ilk zamanlardan bu yana saz imalatçılarının kazandığı tecrübeler ışığında saz üretiminde lifli ve yumuşak ağaç türlerinin iyi sonuçlar vermediği bilinmektedir. Bu sebeple saz imalatında kavak, söğüt ve ıhlamur benzeri ağaçlar tercih edilmemektedir.

Kaliteli saz nasıl anlaşılır?

Sazda kaliteyi ön plana çıkaran ağaç ve işçiliktir. Sazın yapımında kullanılan ağacın türü kalitesine kalite katan bir değerdir. Saza vurulan vernik, tellerin kalitesi, perdelerin sıralanışı ve teknenin görünüşü bağlamanın kalitesini ortaya koyan değerler arasındadır. Eğer kaliteli bir saz seçmek istiyorsanız bu prensipleri göz önünde bulundurmalısınız.

  • Sazın dış bölümünü ile iç bölümü arasındaki renk tonu uyumlu olmalıdır. Saz kafesinden bakılarak bu rahatlıkla anlaşılabilir. Bu sayede sazda kullanılan ağacı gizlemek için kaplama yapılıp yapılmadığı anlaşılmaktadır.
  • Sazın parçalarında deforme olmamalıdır.
  • Sazda sesin dengesinin ayarlanabilmesi için saz kafesi bulunmalıdır.
  • Saz üzerindeki tellerin alt ve üst eşikteki aralıkları birbiri ile eşit olmalıdır.

Hangi sazı almalıyım?

Saz dünyasına yeni girecek olan kişiler bu soruyu kendilerine çok sormaktadır. Saz hakkında hiçbir bilgileri yokken merak edip ufak tefek bilgilerle saz sahibi olmak istemektedirler. Çevrelerindekilere sorarak saz hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Yeni başlayacak olanlar için orta kalitede bir saz seçimi uygun olacaktır. Öğrenmeye en müsait bağlama hangisi ise onun tercih edilmesi gerekir. Saza ilk adımı atarken, öğrenmek için alınması en uygun saz alıcının bütçesine uygun sazlardır.

Ase Müzik olarak bir asıra yakın süredir profesyonel kullanıcılardan yeni başlayan amatör kullanıcılara kadar tüm kesimler için saz imalatı yapmaktayız. Üretimimiz olan sazlar tüm Türkiye’deki müzik marketler ve bayilerimiz tarafından müzisyenlere ulaştırılmaktadır. Web sitemizde bulunan sazlarımızı incelemek için sazlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Profesyonel müzisyenler için profesyonel sazlar ve yarı profesyonel sazlar, yeni başlayanlar için öğrenci sazları veya orta kalite sazlar kategorilerini inceleyebilirsiniz.

Saz fiyatları ve saz modelleri hakkında bilgi almak için ürün kategorilerimizi gezebilir, telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak yardım alabilirsiniz.

 

[ux_products type=”row” cat=”76,78″ products=”4″ orderby=”sales” out_of_stock=”exclude”]
Yeni başlayanlar için saz nasıl olmalıdır?
Kaliteli bir profesyonel saz nasıl olmalıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Favoriler
Son Görüntülenen
Kategoriler