Kaliteli bir profesyonel saz nasıl olmalıdır?

Kaliteli bir profesyonel saz nasıl olmalıdır?

Saz; eskilerden günümüze dek süregelen ve günümüzde oldukça ilgi odağı haline gelen bir çalgı çeşididir. Kimileri sazın hakkını vererek yani ustaca kullanır, kimileri ise saza ilk adımını atarak onunla bütünleşmeye çalışmaktadır. Yeni başlayanlar için saz çalmayı öğrenmek zor gibi görünmektedir fakat bu zorluk zaman istemektedir ve zamanla çalınması öğrenilecek bir müzik aletidir. Profesyonel olarak saz çalan kişilere ise saz çalmak artık zorluk aşamasını geçmiş ve saz ile bütünleşmek kolaylaşmıştır. Saz sahibi olmak isteyen kişilerin kendilerine sordukları ve merak ettikleri birkaç konu bulunmaktadır. Nasıl bir saz almalıyım, nelere dikkat etmeliyim, en iyi saz hangi ağaçtan yapılır, acaba öğrenebilecek miyim gibi sorulara çokça kendilerine sorarlar. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için yeni başlayanlar için saz nasıl olmalıdır yazımızı okuyabilirsiniz. Yeni başlayacak olan kişiler için uygun bütçeli saz almak daha avantajlıdır. Uygun bütçeli dediysem aynı zamanda kaliteli bir saz da olmalıdır, bütçesi uygun diye kalitesiz bir saz almak yararlı olmayacaktır. Kaliteli bir profesyonel saz kendini belli etmelidir. Profesyonel sazlar gerek renk tonu, gerek üzerindeki parçaları, gerekse telleri ve kafesi ile kalitesi net bir şekilde anlaşılmalıdır.

Bu yazımızda kaliteli bir profesyonel sazın nasıl olması gerektiğinden, kaliteli sazın nasıl anlaşıldığından, kısa sap mı yoksa uzun sap mı kullanılması gerektiğinden, profesyonel ve elektro saz arasındaki farklardan ve profesyonel sazın fiyatlarından bahsedeceğiz.

Kaliteli saz nasıl anlaşılır?

Saz çalmaya ve öğrenmeye adımını atacak kişiler aldıkları sazın uygun bütçeli ve aynı zamanda kaliteli bir saz olmasını istemektedirler. Kaliteli bir sazın kaliteli olduğunu gösteren bir takım işaretler bulunmaktadır. Sazın kalitesine kalite katan asıl değer gördüğü işçilik ve kullanılan ağaç türüdür. Saz yapımında kullanılan ağaç saz için önemli bir unsurdur. Sazın kalitesini; iç bölümü ve dış bölümünde kullanılan renk tonu, ses dengesi için kullanılan kafes ve saz üzerinde deforme olmaması belirlemektedir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi en iyi saz hangi ağaçtan olur yazımızı okuyabilirsiniz.

Kısa sap mı kullanılmalı uzun sap mı?

Saz yapımında farklılık gösteren belirli unsurlar bulunmaktadır. Her saz özel olarak ve kimi saz kısa saplı, kimi saz ise uzun saplı olarak müşteriye sunulmak üzere üretilmektedir. Saza yeni başlayacak olan kişiler daha çok kısa saplı sazlar tercih etmekte ve bu işte ustalaşmış profesyonel olarak saz çalan kişiler ise daha çok uzun saplı sazları tercih etmektedir. Saza ilk adımını atacak olan kişiler için kısa saplı sazlar avantaj sağlamaktadır ve kolay öğrenmesine de yardımcı olmaktadır.

Profesyonel saz ile elektro saz arasındaki fark nedir?

Profesyonel saz ile elektro saz arasında büyük oranda fark olmamakla birlikte tek farkı elektronik ekipmanlardır diyebiliriz. Elektro sazlar aynı zamanda profesyonel saz grubuna girmektedir.

Profesyonel saz fiyatları ne kadar?

Profesyonel saz fiyatları üretildiği yere göre farklılık gösterecek bir unsurdur. Profesyonel sazlar, yeni başlayacak olan kişiler için üretilen öğrenci sazlarına göre fiyatta fark artmaktadır. Profesyonel saz fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi müzik marketlerine giderek öğrenebilirsiniz.

[ux_products type=”row” cat=”76,78″ products=”4″ orderby=”sales” out_of_stock=”exclude”]
En iyi saz hangi ağaçtan olur?
Hangi sazı almalıyım? İyi saz nasıl anlaşılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Favoriler
Son Görüntülenen
Kategoriler