Elektro saz nedir?

Elektro saz nedir?

Saz bilinen bir diğer adı ile bağlama, Türk halk müziğinde yaygın olarak kullanılan bir telli çalgıdır. Zamanla günümüze kadar gelmiş ve kullanılmış olmakla birlikte her yörede farklı isimlerle anılmıştır. Gövde, kapak ve sap kısımlarından oluşur, gövde üzerinde 7 adet tel barındırır. Günümüzde çok sayıda tercih edilmektedir ve geçmişten günümüze büyük ozanların ellerinden geçmiştir. Sazın tercih meselesi olduğu kadar elektro sazda kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Elektro saz; 1960 ‘larda Orhan Gencebay ve Erkin Koray’ın beraber çalışmaları sonucu ortaya çıkmıştır. Elektro saz, ses manyetikleri sayesinde saz tellerinde oluşan titreşimlerin amplifikatör yardımıyla meydana gelen akımın sese dönüştürülmesini amaçlayan bir telli çalgıdır. Günümüzde Türk halk müziğinden yabancı popa kadar her yerde boy gösterirken aynı zamanda düğün, nişan, kına ve festival gibi eğlence mekanlarında kullanılan bir enstrümandır. Elektro sazlar, ses tonlarının değiştirilmesi özelliğine sahiptir. Ekolayzer sayesinde sazın sesi değişir ve müzik türüne bu sayede ayak uydurmuş olmaktadır. Elektro saz denildiğinde lesli ve ekolayzer terimleri gün yüzüne çıkmaktadır. Lesli; normal sazdan çıkan sesi elektro saz sesi olarak algılamamızı sağlayan bir yapıdır. Ekolayzer ise sazın bas ve tiz sesini değiştirmek için kullanılan bir cihazdır.

Bu yazımızda elektro saz nedir, elektro sazın özellikleri nelerdir, elektro saz alırken nelere dikkat edilmelidir, elektro saz ile normal saz arasındaki farklar nelerdir ve elektro saz bakımı nasıl olmalıdır sorularına cevaplar vereceğiz.

Elektro sazın özellikleri nelerdir?

Elektro sazın kendi içerisinde barındırdığı özellikleri mevcuttur. Elektro sazlar, tekne kısmında lesli, ekolayzer gibi cihazları içermektedir. Uzun ve kısa sap olmak üzere iki şekilde tasarlanırlar. Kısa saplı bağlamalar 19 perdeli, uzun saplı bağlamalar ise 23 perdeli olarak yapılmaktadır.

Elektro saz alırken nelere dikkat edilmeli?

Elektro saz alırken normal bir saz alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyorsa o hususlara dikkat edilmelidir. Bütçeye uygun olanı, el yapısına göre uzun mu kısa sap mı olacağına karar verilmelidir. Bunların yanında saz konusunda ustalaşmış ve çokça bilgi sahibi olan kişilerden de tavsiye alınmalıdır.

Elektro saz ile normal saz arasındaki farklar nelerdir?

Elektro saz ve normal saz arasındaki fark;

Elektro saz bakımı nasıl olmalıdır?

Elektro saz dikkatli muhafaza edilmesi gereken bir enstrümandır. Elektro saz bakımı şu şekilde olmalıdır:

  • Kuru bir ortamda muhafaza edilmelidir.
  • Çalındıktan sonra kılıfına veya kutusuna koyulmalıdır.
  • Nemli ortamda bulundurulmamalıdır.
  • Temizliği kuru bir bezle yapılmalıdır.

Elektro sazlar sayfamızda elektro saz modellerini inceleyerek elektro saz fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

[ux_products type=”row” cat=”79″ products=”4″ orderby=”sales” out_of_stock=”exclude”]
Saz fiyatları ne kadar?
Ud nedir? Parçaları nelerdir? Kaliteli ud nasıl anlaşılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Favoriler
Son Görüntülenen
Kategoriler